Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

W dzisiejszych czasach trudno już jest wyobrazić sobie życie bez laptopów, notebooków czy komputerów. Dzięki nim możesz sprawnie funkcjonować w codziennym życiu i masz zapewniony stały dostęp do najświeższych informacji. Korzystasz z nich zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, dlatego zawsze, gdy urządzenie ulega awarii, starasz się, jak najszybciej przywrócić mu pełną sprawność. W takiej sytuacji najlepiej jest bezzwłocznie oddać uszkodzonego laptopa do profesjonalnego serwisu, gdzie wykwalifikowani fachowcy szybko zdiagnozują problem i zaproponują Ci najlepsze rozwiązanie. 

Czym jest matryca?

Matryca to część Twojego laptopa, która odpowiada za wyświetlanie na nim obrazu. Ekran to niezwykle istotny element każdego komputera, gdyż to właśnie przed nim spędzasz najwięcej czasu i dzięki niemu możesz korzystać z urządzenia i cieszyć się jego funkcjonalnościami. Dostępne są różne rodzaje matryc, ale wszystkie działają na podobnych zasadach. Składają się z dwóch prostopadle do siebie ustawionych polaryzatorów i warstwy ciekłych kryształów. Przechodzi przez nie światło, które następnie trafia na filtry barwne. Otrzymujemy różne kolory w zależności od tego, jak ułożą się cząsteczki w warstwie ciekłych kryształów.

Kiedy matryca pęknie, korzystanie z laptopa jest bardzo utrudnione, a w skrajnych przypadkach może stać się nawet niemożliwe. Czasami laptop z uszkodzoną matrycą całkowicie odmawia posłuszeństwa i w ogóle nie można go uruchomić. Niezależnie od tego, czy uszkodzona matryca uniemożliwia obsługę komputera, czy też ją znacznie utrudnia – powinieneś zawsze skonsultować zaistniały problem ze specjalistami pracującymi w serwisie laptopów.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia matrycy i jak sobie z nimi radzić?

Najczęściej matryce pękają na skutek niefortunnych upadków laptopa. Jeżeli przytrafił Ci się podobny wypadek, spakuj go i przywieź do profesjonalnego serwisu. Pracownicy zajmujący się na co dzień naprawami komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów będą potrafili szybko zdiagnozować problem i doradzić Ci najlepsze wyjście z tej trudnej sytuacji. Pęknięta matryca musi zostać wymieniona na nową albo używaną, ale sprawną. Wymiana matrycy nie wiąże się na szczęście z wielkimi kosztami, a chcąc dodatkowo na niej oszczędzić, możesz zażyczyć sobie wymiany na używany element. Niestety w przypadku pęknięcia nie da się naprawić matrycy, dlatego jeżeli zależy Ci na sprawnym korzystaniu z komputera, powinieneś przygotować się na jej wymianę.

 

 

Kategoria: