Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Niemal każdy użytkownik laptopa miał do czynienia z sytuacją, gdy sprzęt uległ przegrzaniu. To niebezpieczne dla podzespołów, dlatego trzeba zadbać o dobry stan techniczny swojego urządzenia. Przegrzewanie się laptopa może mieć różne przyczyny, dlatego najlepiej poddać sprzęt wnikliwej diagnostyce. Wyjaśniamy, dlaczego laptop może się przegrzewać oraz w jaki sposób rozwiązać ten problem.

Pierwsza pomoc dla przegrzewającego się laptopa…

Przegrzewający się laptop wymaga odpowiedniego przeglądu technicznego, który należy powierzyć dobremu serwisowi komputerowemu. Zdarza się, że problem nie jest spowodowany usterkami podzespołów, jednak jego bagatelizowanie może doprowadzić do poważnych w skutkach awarii. Pierwsze, co może zrobić użytkownik laptopa, to dokonać optymalizacji sprzętowej oraz usunąć zbędne pliki, które obciążają procesor i spowalniają jego działanie. Jeżeli to nie pomoże, niezbędna jest fachowa diagnostyka. Laptopa, nawet jeżeli nie jest już na gwarancji, nie powinniśmy naprawiać samodzielnie, bo z pozoru proste czyszczenie wentylatora, może spowodować lawinę kolejnych problemów z działaniem urządzenia. W naszym serwisie komputerowym nie tylko dokonujemy niezbędnej diagnostyki nieprawidłowo działających laptopów, komputerów PC i tabletów, ale także zajmujemy się ich naprawą i wymianą podzespołów. Wiemy, że są Państwo zżyci ze swoimi urządzeniami, dlatego niezbędnych prac serwisowych i napraw dokonujemy w jak najkrótszym czasie.

Co jest „objawem” przegrzewania się laptopa?

O przegrzewaniu się laptopa nie świadczy jedynie wysoka temperatura jego obudowy. Dość często mamy do czynienia z sytuacją, gdy sprzęt zaczyna nagle działać w nieprawidłowy sposób, choć nie jest gorący. Problem z dotychczas prawidłowo działającymi aplikacjami, wyraźne spowolnienie „myślenia” komputera, a także samoczynne wyłączanie się sprzętu to częste oznaki nadmiernego wzrostu temperatury podzespołów. O tym, że laptop nadmiernie się grzeje, może także świadczyć wyjątkowo głośna praca wentylatora.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Przyczyn nadmiernego przegrzewania się laptopa jest wiele. Zaliczamy do nich zarówno niską jakość sprzętu, jak i jego słabą wydajność, co powoduje nadmierny wzrost temperatury podczas uruchamiania wymagających programów np. gier. Jeżeli sprzęt nie jest przestarzały i nie korzystamy z niego w wyjątkowo obciążający procesor sposób, a mimo to się przegrzewa, to możemy mieć do czynienia m.in. z nieprawidłowym działaniem układu chłodzenia na skutek jego zabrudzenia, zużyciem taśmy termoregulacyjnej, nadmiernym zaśmieceniem komputera i działaniem wielu procesów w tle oraz zatkaniem otworów w obudowie, które odpowiadają za odprowadzanie nadmiaru ciepła i prawidłową pracę wentylatora. Laptop może się przegrzewać także na skutek niewłaściwego użytkowania, czyli korzystania ze sprzętu położonego np. na kolanach lub tapicerowanej kanapie, a także pracy w pomieszczeniu lub na zewnątrz podczas letnich upałów.

Kategoria: