Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Dziś już nikt nie wyobraża sobie pracy bez komputera. Powszechne stało się stosowane laptopów, które zajmują niewiele miejsca i są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu w porównaniu do tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Jednak częste używanie laptopa może powodować zużywanie się jego części, a szczególnie zawiasów.

Jakie części w laptopie psują się najczęściej?

Częste użytkowanie laptopów może przyczynić się do zepsucia niektórych jego części. I tak jednym z elementów, który psuje się najczęściej jest matryca. Problemem, jaki pojawia się w wielu przypadkach jest uszkodzenie zasilania, niesprawne działanie przewodów lub pojawianie się na ekranie pikseli, które mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy na komputerze. Pęknięcia matrycy sprawiają, że obraz przestaje być wyraźny, pojawia się utrudniające skupienie wzroku migotanie ekranu. Matrycę można na szczęście wymienić na nową i znów uzyskać sprawnie działający komputer. Inną często pojawiającą się usterką są niesprawnie działające zawiasy, problemy w prawidłowym działaniem wentylatora co doprowadza do przegrzewania się komputera.

Jak poznać, że zawiasy się wyrobiły?

Nieprawidłowe korzystanie z komputera może prowadzić do wyrobienia się niektórych części. Dotyczy to szczególnie zawiasów, które mogą popsuć się na przykład przez zbyt mocne przechylanie ekranu laptopa wynikające z chęci uzyskania lepszego kąta widzenia dla wyświetlanego obrazu. W takich przypadkach zawias ulega pęknięciu przez co może doprowadzić do zniszczenia obudowy lub przewodów znajdujących się w obudowie urządzenia. W przypadku starych modeli, gdzie zawiasy są poza obudową może dochodzić do ich zabrudzenia kurzem. Ten z kolei może powodować trudności w prawidłowym działaniu urządzenia, a sam zawias może ulec pęknięciu. Każdy użytkownik w łatwy sposób pozna, że coś dzieje się z zawiasem w laptopie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, kiedy budowa urządzenia zaczyna się podnosić, a same zawiasy skrzypią. To oznacza, że trzeba oddać sprzęt do naprawy.

Co zrobić, kiedy zawiasy nie działają prawidłowo?

W sytuacji, kiedy użytkownik komputera zauważy, że zawiasy w sprzęcie zaczynają działać nieprawidłowo mogą oddać sprzęt do naprawy w specjalistycznym serwisie. Wymienimy zepsute części na nowe oraz sprawdzimy działanie pozostałych elementów w laptopie. Dzięki temu sprzęt będzie działać sprawnie przez kolejne lata. Nie należy na pewno wymieniać części laptopa samodzielnie, ponieważ niedoświadczony użytkownik może uszkodzić inne podzespoły w komputerze.

Kategoria: