Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Głośny komputer to nie tyle od razu poważny problem zagrażający "życiu" komputera czy laptopa, ile trzeba koniecznie ten stan zdiagnozować. Dziś podpowiemy wam, jak można naprawić głośny wentylator komputera lub laptopa? To on zwykle jest sprawcą, nietypowych, głośnych dźwięków o drażniącej sile wydobywających się z komputera.

Dlaczego nie warto bagatelizować głośnego komputera?

Zwykle problem głośnego komputera dotyczy, tak jak to podpowiada tytuł wpisu - głośnej pracy wentylatora. O tym, jak przywrócić cichą pracę decydować będzie kilka czynników. Jedną z ważniejszych kwestii, jeszcze na "zamkniętym organizmie" będzie próba zdiagnozowania problemu. Czy wentylator pracuje stale głośno przy konkretnych programach? Czy może, tylko gdy jest włączany? A może obudowa przegrzewa się, co by świadczyło o tym, że wiatrak w ogóle nie pracuje?

Odpowiedź na to pytanie powinna nakierować was na podjęcie właściwych następnych kroków - serwis czy naprawa w domu? Nie zawsze jedynym słusznym sposobem na rozwiązanie problemu głośnego komputera, będzie wymiana wentylatora.

Czasami i to nawet dość często wystarczy zwykły serwis komputerowy, przeczyszczenie nieszczęsnego wentylatora. Usunięcie brudu zalegającego na jego łopatkach powinno rozprawić się skutecznie z problemem. Pomocne może okazać się również nasmarowanie wiatraka, by chodził po prostu ciszej.

Czy konieczna jest wymiana wentylatora?

To, co można samemu zrobić to spróbować wykonać próby wyczyszczenia wentylatora, ale tylko wtedy, kiedy kiedykolwiek wcześniej widzieliśmy, jak to się robi. Wyciągniecie i rozkręcenie wentylatora brzmi banalnie, ale robiąc to pierwszy raz, banalne nie będzie. Można w łatwy sposób uszkodzić wiatrak co w sytuacji, kiedy nie mamy na podorędziu drugiego zapasowego egzemplarza, skończy się jedno-dwu dniowym brakiem komputera.

Jeśli wykonany "domowy serwis" nic nie pomoże, lepiej nie kombinować dalej samemu i pofatygować się z delikwentem do nas. Ocenimy, co jest grane, co może blokować prawidłową pracę wentylatora, a dodatkowo pomożemy w doborze wymiennego wiatraka. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy dochodzi do "wyrobienia" się łopatek wiatraka. Następuje wtedy jego trwałe uszkodzenie, co narzuca konieczność wymiany wiatraka na nowy.

Wymiana wentylatora na nowy będzie konieczna również, wtedy kiedy zaobserwujemy mocne przegrzewanie się komputera. Świadczyć to będzie o uszkodzeniu wiatraka, na tyle poważnym, że pomóc może jedynie nowy egzemplarz.

Wymiana wiatraka w komputerze jest teoretycznie mniej pracochłonna i łatwiejsza niż jego czyszczenie. Mimo to lepiej nie wykonywać jej samodzielnie. Raz, że można przypadkiem kupić model niedopasowany mocą, wielkością do potrzeb danego urządzenia. Dwa, wykręcając wiatrak, łatwo jest coś "przypadkiem" uszkodzić co oczywiście e naszym serwisie nie mam mowy, by się przytrafiło.

Cokolwiek postanowicie zrobić z głośną pracą wentylatora w komputerze, pamiętajcie, że pozostawienie samemu sobie może skończyć się utratą komputera.

Kategoria: