Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Refabrykacja ekranu — czym jest i kiedy można ją zastosować?

Pęknięta szybka ekranu w tablecie wbrew częstym opiniom wcale nie musi oznaczać konieczności wymiany całego modułu wyświetlacza ani teśż wysokich kosztów serwisowania. Istnieje bowiem możliwość zastosowania metody zwanej refabrykacją, dzięki której możemy zaoszczędzić nawet o połowę. Na czym polega ta metoda? Otóż, podczas refabrykacji ekranu dochodzi do jego rozwarstwiania po to, by wymienić jedynie jego uszkodzony czyli pęknięty fragment znajdujący się na zewnętrznej stronie z warstwą dotykową. Ta metoda może być jednak zastosowana jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia ze sprawnym wyświetlaczem i pozostałymi elementami tabletu.

 

Etapy refabrykacji

 

Na refabrykację składa się kilka etapów, z których pierwszym jest oddzielanie dwóch głównych warstw: pękniętej szybki z warstwą dotykową oraz ekranu. Jeśli mowa o płaskich wyświetlaczach, to są one poddawane mechanicznemu rozdzielaniu przy pomocy specjalnego drutu molibdenowego posiadającego odpowiednią grubość. Natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zakrzywionymi ekranami, musimy użyć separatora kriogenicznego, z pomocą którego możemy dokonać niezwykle precyzyjnego i kontrolowanego zamrożenia w celu wykruszenia warstw kleju. Proces ten wymaga dużej dokładności szczególnie w przypadku usuwania pozostałości pękniętego szkła, jak również kleju OCA.

 

W tym celu należy użyć specjalnego rozpuszczalnika, by następnie odkleić stary polaryzator wyświetlacza, stosując przy tym tak zwaną gilotynę, którą należy najpierw podgrzać. Ekran trzeba natomiast oczyścić zmywaczem dostosowanym do konkretnego typu kleju. Na koniec moduł umieszcza się w komorze laminarnej w strefie bezpyłowej, gdzie jest on czyszczony po raz kolejny. W procesie tym zostaje zastosowany specjalnie dobrany alkohol. Następnie aplikuje się nowy polaryzator, warstwę kleju OCA oraz szybę. Na koniec moduł wyświetlacza należy umieścić w autoklawie stanowiącej komorę, gdzie wszystkie elementy są łączone w odpowiednich warunkach, zapobiegając dostawaniu się bąbelków powietrza, jak również powstawaniu jakichkolwiek niepożądanych efektów.

Kategoria: