Blog | Serwis komputerowy w Krakowie | firma PC Craft | Nowa Huta

Super User

Powiększenie pamięci RAM to doskonały sposób na to, aby zdecydowanie przyspieszyć pracę swojego komputera i odsunąć w czasie konieczność zakupu nowego modelu. Pozostaje jednak pytanie, czy w każdym laptopie rzeczywiście można dokonać takiej zmiany. Jak wygląda to w praktyce?

Powiększenie RAM nie zawsze możliwe

Okazuje się, że w przypadku niektórych modeli taka zmiana nie będzie możliwa. Wynika to z zastosowania w nich zintegrowanej pamięci, która została wlutowana w płytę główną danego urządzenia. Nie płycie nie ma więc wolnych slotów, które pozwalałyby na powiększenie RAMu.

Co dodatkowo istotne, takich zmian nie powinno dokonywać się wtedy, gdy komputer w dalszym ciągu jest na gwarancji. Tak daleko posunięte zmiany mogłyby bowiem prowadzić do złamania warunków obejmujących gwarancję urządzenia. Oczywiście jeśli decydujemy się na samodzielny serwis laptopów w niezależnym punkcie takim jak nasz, zdecydowanie będzie to dobry krok.

Dobór pamięci RAM do systemu operacyjnego

Wiemy już, że nie w każdym laptopie można powiększyć RAM. Jeśli jednak istnieje taka opcja, to trzeba pamiętać także o kilku innych bardzo ważnych kwestiach. Istotne jest przede wszystkim to, jaki system operacyjny posiada dane urządzenie, czyli 32 albo 64-bitowy. W przypadku tego mniejszego, możliwe będzie rozszerzenie tylko do 3 GB pamięci. W teorii 64-bitowy pozwalałby nawet na wykorzystanie 265 GB, choć obecnie na rynku nie istnieją kości o pojemnościach o takich rozmiarach. Na zmianę jednak zazwyczaj decydują się gracze lub profesjonaliści, którzy wybierają często nawet 64 GB RAM pamięci.

Zwiększenie pamięci w wyspecjalizowanym punkcie

Oczywiście możliwe jest samodzielne powiększenie RAM, o ile ma się przynajmniej podstawową wiedzę, jak to zrobić. Jednak w przypadku nowoczesnych modeli zaleca się przekazanie takiego zadania specjalistom, którzy zadbają o to, aby czynność była wykonana w sposób prawidłowy.

Jak widać powiększenie RAM nie zawsze jest możliwe. W razie wątpliwości serdecznie zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o takiej usłudze.

Kategoria: